Atatürkün Ödülleri

Atatürkün Ödülleri

Atatürkün Ödülleri, Mustafa Kemal Atatürk gerek Osmanlı döneminde, gerek kurtuluş dönemi mücadelesinde, gerekse Türkiye Cumhuriyet Devleti kurulmasından dolayı üstün başarılarından dolayı birçok ödül ve madalyaya layık görülmüştür. Atatürk'e taktim edilen ödüller çoğunlukla Anıtkabir Atatürk ve Kurtuluş savaşında sergilenmektedir. Mustafa Kemal Atatürk Osmanlı devletinde yapmış olduğu Askeri başarılardan dolayı birçok madalyaya layık görülmüştür.

Mustafa Kemal Atatürk'ün Aldığı Madalya ve Ödüller
 • 5 Sınıf Mecidiye Nişanı: II. Abdulhamit tarafından Şam üzerindeki askeri başarılarından dolayı Kurmay Yüzbaşı olması hasebi ile 25 Aralık 1906 tarihinde bu gümüş nişanı almaya hak kazanmıştır.
 • 4 Sınıf Osmaniye Nişanı: V. Mehmed tarafından Atatürk'e Bingazi savaşında gösterdiği başarılarından dolayı Binbaşı rütbesine yükselirken verilen ödüldür.
 • 3. Sınıf Osmaniye Nişanı: V. Mehmet tarafından 19. Tümen'in kurulması ve bu tümen'in göstermiş olduğu başarılardan dolayı 1 Şibat 1919 yılında verilen madalyadır.
 • 3. Sınıf Aziz Aleşander Nişanı: Çanakkale savaşındaki kahramanlığından dolayı I. Ferdinand tarafından 23 Mart 1915 yılında verilmiştir.
 • İmtiyaz Madalyası: V. Mehmed tarafından 30 Nisan 1915 yılında verilen gümüş madeni madalyadır. Bu madalya 19. Tümen komutanlığında gerçekleştirdiği başarılardan dolayı verilmiştir.
 • Liyakat Madalyası: V. Mehmet tarafından Çanakkale savaşındaki üstün başarılarından dolayı Gümüş özellikle olan bu madalya 1 Eylül 1915 yılında verilmiştir.
 • Demir Haç: II. Wilhelm tarafından Çanakkale savaşındaki üstün Askeri başarılardan dolayı takdim edilen demirle yapılmış sembolik bir ödül olup 28 Aralık 1915 yılında verilmiştir.
 • Liyakat Madalyası: V. Mehmed tarafından Anafartalar Grup komutanlığındaki olağan üstü başarılardan kaynaklı olarak 17 Ocak 1916 yılında Altın olarak takdim edilen bir madalyadır.
 • 2. Sınıf Osmaniye Nişanı: V. Mehmed tarafından Kafkasya cephesinde Ermeni direnişçilere karşı gösterilen üstün başarıdan kaynaklı olarak Gümüş tarzında yapılmış bir nişan olun 1 Şubat 1916 yılında verilmiş bir
 • Liyakat Madalyası: Avusturya-Macaristan tarafından 27 Temmuz 1916 yılında I. Dünya savaşında gerçekleştirdiği olağan üstü başarılardan dolayı takdim edilen bir madalya olun Mine cinsi madenle yapılmış bir madalyadır.
 • 3. Sınıf Kruva ve Mert Nişanı: Avusturya-Macaristan tarafında 27 Temmuz 1916 yılında I. Dünya savaşında gerçekleşen başarıdan dolayı verilmiş bir ödüldür.
 • 2. Sınıf Mecidiye Nişanı: 12 Aralık 1916 yılında V. Mehmed tarafından 16. Kolordu komutanlığı görevinde göstermiş olduğu üstün başarılardan dolayı bu ödül verilmiştir.
 • 1. Rütbeden Demir Haç: 9 Eylül 1917 yılında Alman İmparatoru tarafından I. Dünya savaşında gerçekleşen başarıdan dolayı demirden yapılmış sembolik ödüldür.
 • 2. Sınıf Demir Haç: 9 Eylül 1917 yılında I. Dünya savaşındaki üstün başarılarından ötürü Alman İmparatoru tarafından verilmiş bir ödüldür.
 • 2. Sınıf Liyakat Madalyası: 9 Eylül 1917 yılında Avusturya – Macaristan tarafından I.Dünya savaşında gösterilen başarılardan dolayı verilen bir ödüldür.
 • Kılıçlı Mecidi Nişanı: Kafkas cephesinde gerçekleşen saldırılara karşı gösterilen başarıdan dolayı 23 Eylül 1917 yılında V. Mehmed tarafından Altın olarak verilen bir ödüldür.
 • 1.Sınıf Kılıçlı Mecidi Nişanı: I. Dünya savaşında üstün başarılarından dolayı 16 Aralık 1917 yılında ortası altın şeklinde yapılmış bir ödül olup V. Mehmed tarafından bu ödül takdim edilmiştir.
 • 1. Rütbeden Prusya Kraliyet Nişanı: II. Wilhelm tarafından 19 Şubat 1918 yılında I. Dünya savaşında üstün başarılardan dolayı verilmiş bir ödüldür.
 • Harp Madalyası: I. Dünya savaşında VI. Mehmet tarafından 11 Mayıs 1918 yılında Gümüş Fakfon olarak verilmiş bir ödüldür.
 • Aliyülala Nişanı: Emanullah Han tarafından 27 Mart 1923 yılında ortası altın şeklinde olan bir ödül niteliği taşıyan nişandır.
 • İstiklala Madalyası: TBMM tarafından Kurtuluş savaşında gösterilen olağanüstü başarıdan kaynaklı olarak 21 Kasım 1923 yılında Pirinçten yapılmış bir ödüldür.
 • Murassa Nişanı: Türk Hava Kurumu tarafından 20 Mayıs 1925 yılında Türk Hava Kurumunu kurması hasebi ile takdim edilen bir ödüldür.
 • Sadakat Gümüş Demir Haç: Türk ordusuna katmış olduğu özverili çalışmalardan dolayı 12 Kasım 1931 yılında gümüş şeklinde olan bir ödüldür.
Atatürk'ün Ödülleri Bakış Açısı
Mustafa Kemal Atatürk yapmış olduğu tüm hizmetleri vatanı için gerçekleştirmiştir. Onun için Türk devleti tarafından verilen ödüller bir onur kaynağıydı. Ancak konuşmalarının hemen hemen hepsinde almış olduğu bu ödülleri ancak Türk Milleti adına aldığını. Başarısının altında Milletin olduğunu her fırsatta dile getirmiştir. Bu nedenlerle tüm dünyanın kabul ettiği gibi iyi bir lider ve iyi bir komutan olarak dünyaya gözlerini kapattı.
Son Güncelleme : 18.11.2018 15:05:50
Atatürkün Ödülleri ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.
Sayfayı Düzenle Düzenleme Geçmişi

Atatürkün Ödülleri Yorumları

şifre Kırmızı sayı

0 Yorum Yapılmış "Atatürkün Ödülleri"

Kayıtlı yorum bulunamadı ilk yorumu siz ekleyin
Atatürk Ve Milli Mücadele
Atatürk Ve Milli Mücadele
Atatürk ve Milli Mücadele, Osmanlı devleti artık fiilen itilaf devletlerinin kontrolü altına gelmişti. Var olan dış borçlar ve halkın artık uzun savaşlar nedeniyle yorgun düşmesi nedeniyle artık dermanı kalmamıştı. Bununla birlikte uzun kıtlıkla geçe...
Atatürkün Öğrenim Hayatı
Atatürkün Öğrenim Hayatı
Atatürkün Öğrenim Hayatı, Küçük Mustafa 1887 yılında Haziran ayında başladığı ilk öğrenim hayatına bir süreliğine annesi Zübeyde hanımın isteğine uyarak Hafız Mehmet Efendinin mahalle mektebinde devam etmiştir. Daha sonra çok geçmeden babası Ali Rıza...
Atatürkün Okul Hayatı
Atatürkün Okul Hayatı
Atatürkün okul hayatı, Cumhuriyetin kurucusu olan Atatürk'ün oldukça başarılı bir okul hayatı olmuştur. Ülkemizin kaderini belirleyecek olan çalışmaları bile okul hayatı sırasında başlamıştır. Atatürk'ün okul hayatı Mahalle Mektebiyle başlamış, Harp ...
Atatürk Nerede Öldü
Atatürk Nerede Öldü
Atatürk nerede öldü; Türkiye cumhuriyetinin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk 10 Kasım 1938 Perşembe günü saat 9.05'de Dolmabahçe Sarayında vefat etmiştir. Uzun ve yorucu yurt içi seyahatleri, yeni kurulan rejim ve devletin getirdiği ağır soru...
Atatürkün Hayatı
Atatürkün Hayatı
Atatürk'ün hayatı, Asıl adı Mustafa Kemal olan Atatürk 1881 yılında, Selanik'te dünyaya gelmiştir. Babası Ali Rıza Efendi, annesi ise Zübeyde Hanım'dır. Babası Ali Rıza Efendi önceki yıllarda gümrük memurluğu yapmış. Daha sonraki yıllarda ise görevin...
Atatürkün Çocukluk Ve Gençlik
Atatürkün Çocukluk Ve Gençlik
Atatürkün çocukluk ve gençlik, dönemi 1881 yılında doğumuyla başlar, 1904 yılına kadar devam eder. 1881 yılında Selanik'te doğan Mustafa Kemal Atatürk'ün kökenleri konusunda Arnavut, Türkmen, Yörük gibi iddialar bulunmaktadır. Babası Ali Rıza Efendi'...
Atatürkün Dini İnancı
Atatürkün Dini İnancı
Atatürkün dini inancı, yakın döneme kadar objektif olarak incelenmemiş ve Atatürk'ün herhangi bir temele dayanmadan dine karşı olduğu konusu bazı çevrelerce kasıtlı şekilde yayılmak istenmiştir. Bunun asıl sebebi inananları Atatürk düşmanı yapmaktır....
Atatürkün Eserleri
Atatürkün Eserleri
Atatürkün Eserleri, Büyük Türkiye Cumhuriyetini kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün hayatı boyunca kaleme aldığı birçok eserlerinin toplam adedi on dörttür. Gazi Kemal Atatürk yazmış olduğu bu eserlerinde askerliğe, siyasal yaşama tarzına ve kültürel...
Atatürkün İlgi Alanları
Atatürkün İlgi Alanları
Atatürkün ilgi alanları, Varoluşuyla şuan olduğumuz kişi olma yolunda ilerleyişimizde çok önemli bir yere sahip olan insanın, Atatürk'ün ilgi alanlarında bahsedeceğiz. Çok yönlü ve bu çok yönlülüğünü kullanıp birçok alana yönelen Atatürk'ün ilgi ala...
Atatürk Devrimler
Atatürk Devrimler
Atatürk Devrimler, Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu olan Atatürk tarafından öncülük edilerek 1922 senesinde Saltanatın kaldırılmasından 1937 senesine kadar laikliğin Anayasaya girmesi boyunca devam eden süreçtir. Osmanlı devletinin çok uluslu olmasını...
Atatürk Cumhurbaşkanlığı
Atatürk Cumhurbaşkanlığı
Atatürk Cumhurbaşkanlığı, Osmanlı devletinin yapmış olduğu ağır anlaşmaların sonucunda halkın kendi kendini yönetme sistemi artık gelmişti. Böylelikle Osmanlı devleti gerçekleşen savaşlar sonucunda yıkılmış ve yerini Türkiye Cumhuriyeti Devleti almış...
Atatürk Siyasi Olaylar
Atatürk Siyasi Olaylar
Atatürk Siyasi Olaylar; Cumhuriyetin ilanının ardından, Milli Mücadeleyi başlatan beş kişilik grubun, Mustafa Kemal dışında olan dört üyesi, muhalefete geçtikten sonra, Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası nı kurmuşlardır. 1925 Mart ayında çıkan Genç Had...

 

Atatürk Ve Milli Mücadele
Atatürkün Öğrenim Hayatı
Atatürkün Okul Hayatı
Atatürk Nerede Öldü
Atatürkün Hayatı
Atatürkün Çocukluk Ve Gençlik
Atatürkün Dini İnancı
Atatürkün Eserleri
Atatürkün İlgi Alanları
Atatürk Devrimler
Atatürk Cumhurbaşkanlığı
Atatürk Siyasi Olaylar
Atatürk Ve Trablusgarp Savaşı
Atatürkün Doğum
Atatürkün Özel Hayatı
Atatürk Ve I. Dünya Savaşı
Atatürk Ve Balkan Savaşları
Atatürk Hatay Sorunu
Atatürk Ve Askerlik
Atatürk Ve Dünya Savaşı
Atatürkün Ölümü
Atatürk İç Politika
Atatürk Milletler Cemiyeti
Atatürkün Hatırası
Atatürk Ve Sadabat Paktı
Atatürk Musul Sorunu
Atatürk Hakkında Bilinmeyenler
Montrö Boğazlar Sözleşmesi
Atatürk İsmi
Atatürk Ve Yıldırım Ordular Grubu
Popüler İçerik
Atatürk Ve Trablusgarp Savaşı
Atatürk Ve Trablusgarp Savaşı
Atatürk ve Trablusgarp Savaşı, Mustafa Kemal 1905 yılında kurmay yüzbaşı olarak İstanbul Harp Akademisinde mezun olduktan sonra çeşitli bölgelerde gör...
Atatürkün Doğum
Atatürkün Doğum
Atatürkün doğumu, Bebeğin doğumu yaklaştıkça Zübeyde hanımın heyecanı gibi evin telaşı da arttı. Evin erkeği, o günlerde artık evinden ayrılamıyordu. ...
Atatürkün Özel Hayatı
Atatürkün Özel Hayatı
Atatürk'ün Özel Hayatı, hep sadelik içinde geçmiştir. Her zaman temiz ve disiplinli olmayı sevmiştir. Zengin bir kitaplığı bulunan Atatürk kitap oku...
Atatürk Ve I. Dünya Savaşı
Atatürk Ve I. Dünya Savaşı
Atatürk Ve I. Dünya Savaşı, Mustafa Kemal Atatürk 1. Dünya savaşı öncesinde Sofya'da Yarbay olarak çalışmaktaydı. Bulunduğu bölgedeki olay ve gelişmel...
Atatürk Ve Balkan Savaşları
Atatürk Ve Balkan Savaşları
Atatürk ve Balkan Savaşları, Olayların başlangıcı, Osmanlı Devleti o dönemde Trablusgarp savaşı ile uğraşırken, Bulgaristan, Yunanistan, Karadağ ve Sı...
Atatürk Hatay Sorunu
Atatürk Hatay Sorunu
Atatürk Hatay sorununu ömrünün son yıllarını feda etmek uğruna büyük çabalar göstererek çözmüştür. Mondros anlaşmasından sonra İngiliz ve Fransızlar İ...
Atatürk Ve Askerlik
Atatürk Ve Askerlik
Atatürk ve Askerlik, Atatürk'ün askerlik dehasını ortaya koyan başarılarla doludur. Aldığı her görevi başarıyla tamamlamıştır. Atatürk'ün askerlikte i...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Atatürk Ve Milli Mücadele
Atatürkün Öğrenim Hayatı
Atatürkün Okul Hayatı
Atatürk Nerede Öldü
Atatürkün Hayatı
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Yardım Sayfaları
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Temmuz - 2019